חנוכיות הצורפים

עולם החנוכיות גדול יותר משחשבתם

מאת: סמדר שני Smadar Shani

מחנוכיות עתיקות מרחבי העולם, דרך חנוכיות מקפסולות ממוחזרות ועד חנוכיות כסף מהודרות שימשיכו את מוסרת החג – עולם החנוכיות גדול יותר משחשבתם

הצורפים חנוכיות

חנוכיות מעוצבות מקפסולות ממוחזרות. מיכל מרטופלד

חג החנוכה מספק לא מעט סיפורי ניסים ונפלאות, וגבורה ואור, כיאה לחג החוגג בדיוק את ארבעת היסודות האלו. בין אם מדובר בחנוכיות מעוצבות מבית חברת הצורפים, דרך חנוכיות עתיקות המספרות את גורלן של קהילות יהודיות ועד לחנוכיות ממוחזרות המספרות על עתיד עולמנו. קבלו הצצה לקסם שיש לחנוכה להציע. על פי סקר שערכה חברת “הצורפים”, למעלה מ – 90% מכלל בתי האב היהודיים מצהירים שבחזקתם חנוכייה וכ- 85% מבתי האב נוהגים להדליק את החנוכייה במהלך כל ימות החג.

הצורפים חנוכיות

חנוכיה איטלקית קטנה- נועדה להסתרה. יוצרה בשנות ה 30. צילום- אלבום אישי דוד סיני

אם כבר הדלקת חנוכייה כהלכתה, בגזרת העיצוב ניתן למצוא מגוון של חנוכיות מעניינות בטווח מחירים רחב, החל מ- 1300 ₪ וכלה בחצי מיליון ₪. העיצובים הפופולאריים השנה הם עיצובים מודרניים עם נגיעות קלאסיות, כך למשל דגם “בל” מתכתב באופן אירוני עם מנורה דומה מהסרט “היפה והחיה” של דיסני, לעומת זאת תוכלו למצוא את החנוכייה המודרנית “שבתאי” כפי ששמה מרמז, החנוכייה משלבת את הדימוי הטבעי של כוכב הלכת שבתאי באסתטיקה שלה, כמו גם את השילוב של זהב וכסף.

הצורפים חנוכיות

חנוכיה מפורקת להסתרה יוצרה בשנות ה 30. צילום- אלבום אישי דוד סיני

כיום קיים מגוון הולך וגדל של חנוכיות בעיצובים עדכניים ואופנתיים מצד אחד המאופיינים בקווים ישרים ונקיים, בעלות מראה קלאסי ואלגנטי. מנגד, רבים עדיין מחפשים את החנוכיות בעיצובים מסורתיים עם יציקות ועיטורי יודאיקה המזכירות את מסורת בית אבותיהם. פרט היסטורי מעניין הוא שחנוכיות “הצורפים” נצרפות ממש באותו מקום בו החל מרד הגיבורים מבית חשמונאי. מסופר כי באזור כפר דניאל בו שוכן היום מפעל “הצורפים”, קרא מתתיהו החשמונאי “מי לה’ אליי” ואסף אליו את הלוחמים היהודים שהגיעו  מכל 12 השבטים.

החנוכיות שלא תמצאו בשום חנות
במסגרת תנופת המחזור העולמית המתפרשת על פני תחומים רבים והשלכותיה הסביבתיות והחברתיות, חברות רבות התגייסו בדרכים חדשות לצמצום הפגיעה במשאבי הטבע ההולכים ומידלדלים.
טרנד שצובר תאוצה בשנים האחרונות שם דגש על אמנות ויצירתיות, אבל גם על החומר ועל ערך הקיימות. ודרך כך התפתחה תרבות הכנת יצירות אמנות מקפסולות הקפה הצבעוניות של נספרסו. לצד תכשיטים, מסגרות, פסלים ושאר יצירות, יוצרת האמנית מיכל ברוטפלד חנוכייה מעוצבת מקפסולות הקפה במטרה למחזר מחד ולעורר מודעות לחשיבות המחזור ומאידך לייצר אמנות, חברת נספרסו, פועלת רבות בשנים האחרונות לטובת מיחזור הקפסולות המשומשות כאשר הקפה הופך לדשן והאלומיניום ממוחזר במקרה זה, הופך לאמנות יהודית מסורתית.

חנויות הצורפים