בטן סטטית,פלאנק, אימון בטן, עופר בלוטרייך

פלאנק- הפתרון היעיל לבטן שרירית

למה בכלל? האם בטן סטטית או בעגה של מדריכי הכושר פלאנק הוא תרגיל בטן? והאם הוא מתאים לכולם ולמה בכלל לעשות אותו?

הכותב: עופר בלוטרייך מטפס צוקים מקצועי ופיזיותרפיסט ספורט (M.SC, B.PT)

https://www.facebook.com/Oferclimb/?ref=bookmarks

פלאנק, בטן סטטית, אימון בטן, שרירי בטן, עופר בלוטרייך,


בטן סטטית, אימון בטן, שרירי בטן, עופר בלוטרייך

קורה לי הרבה מאוד שאני נכנס לסטודיו לאימון ורואה אנשים במצב של בטן סטטית עם הטלפון במצב  טיימר, או עם אפליקציה שמודדת זמנים, ניכר עליהם שהם מתענים עד שהדקה או החצי דקה שעליה החליטו להישאר במנח הפלאנק תעבור כבר. רגע לפני שאנחנו צוללים לתוך התרגיל, בואו נסקור כמה כללים על אימון:

המטרה של אימון בכלל זה למקסם את הזמן שיש לנו למטרות שלנו, כלומר אם יש לנו שעה לאימון, מה הדבר הכי יעיל שנוכל לעשות כדי להשתפר  ולהשיג את המטרות שלנו. כדי שאימון יהיה יעיל צריך לחשוב על 2 עקרונות אימון חשובים:

  1. ספציפיות Sepecificity – כמה התרגיל ספציפי לספורט, או למטרה שאנחנו רוצים להשיג בעזרת התרגיל מה שאומר שהתנועה, המנח ,הזווית בתרגיל צריכים להיות דומים  דומים לספורט שלנו  או להיות מוכוונים למטרה שאנחנו רוצים להשיג.
  2. העברה( Transfer)- כמה שיפור מהתרגיל יתרגם למטרה שלנו או יעבור לספורט שלנו.

בוא רגע נחשוב על בטן סטטית למה זה בכלל נחשב תרגיל בטן. הסיבה היחידה שזהו תרגיל גם  לבטן זה המנח. בגלל שאנחנו במנח פנים לרצפה ןאנחנו מנסים לשמור על מנח נייטרלי של גב ואגן ולשמור את איברי הבטן הפנימיים שלנו אז אנחנו נדרשים לכווץ את הבטן.

פלאנק, בטן סטטית, אימון בטן, עופר בלוטרייך

דרך אגב דרך טובה לבדוק אם אנחנו שומרים על מנח נטרלי עם הבטן והאגן היא בעזרת פידבאק עם מקל מטאטא ולראות שאנחנו לא רחוקים מידי בגב התחתון מן המטאטא ושאין לנו קשת גדולה מידי, חשוב לדעת  ששרירי הבטן שלנו ביחד עם הגב לא עובדים בנפרד.

פלאנק,בטן סטטית,אימון בטן, עופר בלוטרייך

ראשית הם תמיד פעילים בכול מנח של הגוף ושנית הם לא עובדים במבודד, הם תמיד משולבים בשרירי הידים והרגלים כך שהכיווץ שלהם מושפע ממה שאנחנו עושים עם הידיים והרגלים. מנח של פלאנק/בטן סטטי לא דומה בשום אופן לדרך אנחנו חיים ועושים ספורט, מעטים ענפי הספורט שאנחנו נמצאים עם הפנים לקרקע,  אולי גלישת גלים ויוגה ביניהם ,  ולכן האקטיבציה של שרירי הבטן תהיה שונה מאוד בבטן סטטית לעומת ריצה או אופנים  ולכן צריך לחשוב טוב מה המטרה של התרגיל והאם הוא משרת אותנו .ואם כבר בבטן סטטי עסקינן,האם יש הבדל בין שכיבות סמיכה לבין בטן סטטית בתפקוד שרירי הבטן? כנראה שיש קצת אבל מאוד דומהמאוד אז בעיני אם כבר לעשות בטן סטאטית (פלאנק) שווה למקסם את התנועה ולשלב שכיבות סמיכה שהוא  תרגיל דינמי שמפעיל עוד שרירים ולא לשכוח בתרגיל לשמור על מנח הבטן והאגן, בדיוק כמו בפלאנק .

אימון נעים!