פרקט, חיפוי לרצפה, פרקט עץ, פרקט למינציה

כל מה שרצית לדעת על פרקט

מאת: רותם אלתר

מזל טוב, אתם מחדשים את הדירה. השקעתם שעות בבחירת צבע לקירות, אריחים לאמבטיה וידיות לדלתות… אבל מה עם השטח הכי גדול בבית? כן, הרצפה, זו שאנחנו שוכחים מקיומה עד שצריך לשטוף אותה.. בסך הכל משטח שעליו נחים הרהיטים.

לא ממש. עיצוב הרצפה יכולה לעשות הבדל אדיר בין קרירות מנוכרת לחמימות ביתית, ולהעצים את שאר האלמנטים העיצוביים שבחרתם בקפידה. ובעוד שכבודן של המרצפות במקומן מונח (ובאמת בשנים האחרונות צצו כל כך הרבה אפשרויות ריצוף שדי קשה לא למצוא משהו מושלם) שווה לשקול את אופציית הפרקט.

פרקט, פרקט עץ, פרקט למינציה, פרקט איכותי, טיפים לפרקט, כיצד לבחור פרקט, פרקט טוב, פרקט לדירה,

נתחיל בלנפץ מיתוס – פרקט לא נהרס מרטיבות. נכון, לא כדאי להטביע אותו, אבל הוא גם לא רגיש למים כמו המכשפה הרעה בקוסם מערץ עוץ. מכאן שפרקט במטבח זה לא רעיון מופרך, וכנ”ל לגבי חדרי ילדים (שבואו נודה, נוטים לחטוף לא מעט שפריצים של לכלוך, לא משנה כמה שננסה לשמור עליהם מבריקים) בכלל, לפרקט בחדר ילדים יש יתרון של רכות על פני מרצפות, והוא גם מסייע לשמור על חמימות נעימה עבור רגליים קטנטנות (וגדולות) בחורף.

בפן העיצובי, אתם לא תקועים עם לוק אחד בלבד. אם פעם פרקט הגיע בצבע בודד, מקסימום שניים, היום המבחר הוא עצום. קשת של גווני עץ, מצבע ערמוני עמוק דרך אלון לגווניו ועד שקמה לבנבנה, ואפילו צבעים מפתיעים שגולשים משגרת העץ וממלאים את החדר בשחור, אפור, כחלחל, אדמדם או צהבהב. כמו עם מרצפות, חשוב לשים לב שהפרקט תואם את הקו העיצובי של הבית. בניגוד לשטיח, להחליף פרקט זה סיפור קצת יותר רציני, אז עדיף שתחשבו מראש אם הוא הולך עם שאר הקו העיצובי שלכם.

פרקט, פרקט עץ, פרקט למינציה, פרקט איכותי

ואם כבר להחליף, תדעו שלהתקין פרקט זה לא השד המחריד שנדמה לכם. נכון, אפשר לעשות את זה לבד ויש לא מעט מדריכים ראויים ברחבי הרשת. אבל בתכלס, תמיד עדיף לפנות למקצוענים. בעל מקצוע יודע להתמודד עם המניירות של הפרקט, להתאים את פריסת הפנלים באופן אופטימלי למבנה החדר, כולל קצוות וגימורים. בינינו, קווי פרקט עקומים הם אחד הדברים המעצבנים שבטוח ישגעו לכם את העין באופן יומיומי. גם בחירת הפרקט הנכון תלויה בכל מיני מדדים וביניהם חומר בהתאם לחדר ולשימוש המיועד.

פרקט למינציה הוא הסוג הפופולרי בשוק הישראלי היום. הוא עשוי מחומרים סינטתיים או משכבות עץ דחוס, ומגיע ברוחבים שונים. המלצת המומחים היא לבחור בעובי של 8מ”מ או יותר כדי להבטיח יציבות ועמידות לאורך זמן. בניגוד לפרקט עץ טבעי, פרקט למינציה לא משנה את צבעו עם הזמן, ומבטיח לכם מראה אחיד למשך שנים. לפרקט למינציה יש חיסרון בכך שברבות השנים הוא נשחק, אבל אתם יכולים לשלוט בשחיקה באמצעות טיפול נכון וכן בחירה בדרגת שחיקה (AC – Abrasion Class) גבוהה. הדירוג נע בין שחיקה מתונה (AC2) לאזורים בהם אין שימוש יומיומי תכוף ועד שחיקה מוגברת (AC5) למקומות ציבוריים הצריכים לעמוד בתנועה מוגברת.

פרקט, פרקט עץ, פרקט למינציה, פרקט איכותי

ויש גם את עניין הבטיחות: וודאו שהפרקט שלכם עומד בתקן איכות 1481 ובתקן בטיחות אש 921, לפי דרישות מכון התקנים הישראלי. ועוד מילה על בקרת איכות: אל תסתפקו בתמונה. כמו בבחירת אריחים, הכי טוב לגשת ולראות בעצמכם. חשוב שתוכלו להעריך במו עיניכם את המרקם העובי וההדפס של משטחי הפרקט, וכך תבטיחו לעצמכם שקט נפשי ושביעות רצון לאורך זמן.

ולבסוף, החלק השנוא על כולנו – תחזוקה. כאן יש הפתעה משמחת, כי בניגוד לפרקט העץ הקפריזי החובב טיפול יסודי, פרקט למינציה לא דורש כלום מלבד ניקוי בסיסי, או תיקונים נקודתיים בעת הצורך.