טעמים חדשים באירוע וויסקי לייב ישראל

מאת: מערכת מןסטרים

השנה התקיים זאת הפעם החמישית ברציפות אירוע Whisky Live Israel תערוכת הויסקי הגדולה בישראל המאפשרת לקהל לבוא ולטעום ממבחר החידושים של עולם הויסקי, להכיר וללמוד יותר על העולם המופלא של המשקה הזהוב.לצד המזקקות הגדולות והמותגים הפופולאריים כמו גלנליוונט, מקאלן, גלנפידיך וגלנמורנג’י מאפשר אירוע וויסקי לייב להיחשף גם ליצירות של מזקקות ומותגים פחות מוכרים לחובבי הויסקי שאינם. הגם שמדובר במזקקות פחות מוכרות, לחלקן ותק ושורשים לא פחות מאלו של המזקקות המוכרות, וההיצע שלהן כולל מגוון מרשים.

תערוכת הוויסקי Whisky Live Tel-Aviv

דוגמה טובה לכך ניתן למצוא למשל בויסקי של מזקקת גלן סקוטיה המיובא על ידי חברת “יורוסטנדרט”. מזקקת גלן סקוטיה הוקמה בשנת 1832 באזור קמבלטאון שהיה בזמנו האזור במרכזי לייצור וויסקי בסקווטלנד, בעיקר בזכות הקרבה לנמל שאפשרה לייצא את המשקה הזהוב. עם התפתחות התחבורה ושיפור הדרכים החלו לשגשג מזקקות באזורים הפנימיים יותר של סקוטלנד, וכיום נותרו באזור שתי מזקקות בלבד, מזקקת גלן סקוטיה היא אחת מהם.

מדובר במזקקה קטנה יחסית, עם היקף ייצור של כמה עשרות אלפי בקבוקים בלבד בשנה שבהיצע שלה ישנם סינגל מאלטים בני 15, 18 ו-25 שנה כשלצידם מוצעים עוד שני סוגי ויסקי נוספים בסדרות ייחודיות. האחד הוא Victoriana שמיוצר בדרך מסורתית ללא סינון ומיושן בחביות עץ אלון חרוכות. זהו ויסקי ברמת חוזק גבוהה של 51.5% אלכוהול, עם גוף בעל נוכחות, מליחות קלה שהיא פועל יוצא של הקרבה לים, אך עם עידון של טעמי וניל ופירות וסיומת מעושנת קלה. וויסקי, חזק, מפתיע עם ניגודיות מעניינת על הלשון.

מעודן יותר ומתאים יותר לשתיה יומיומית הוא ה-Double Cask של החברה המיושן בחביות עץ אלון ולאחר מכן בחביות שרי. לדאבל קאסק שילוב של מליחות קלה ומתיקות עדינה עם טעמי וניל. למרות חוזק של 46% זהו ויסקי קליל ונעים מאד לשתיה אפילו בימי קיץ מיוזעים.

קצת יותר מוכרת, אך נכנסת להגדרה של מזקקת בוטיק היא מזקקת ארדבג (Ardbeg) השייכת למשפחת הנסי, יצרנית הקוניאק הידועה. המזקקה ממוקמת על האי איסליי לחופה המערבי של סקוטלנד וידוע בויסקי המעושן מאד שלה שלא מתאים לכל אחד. הדנה הפציעה המזקקה עם סדרת AN OA המעניינת שעברה יישון בחביות יין פדרו חימנז, חביות ברבן וחביות עץ אלון חדשות. התוצאה היא ויסקי מעושן באופן נוכח, אבל לא כמו בבקבוקים אחרים של המזקקה, עם סיומת חלה עם מתיקות עדינה המאפשרת גם למי שלא אוהב ויסקי מעושן ליהנות ממנו.

ומה קורה בישראל?
בסצנת הוויסקי ביצור מקומי המתעוררת בשנים האחרונות בלטה כמובן מזקקת מילק אנד האני, כשלצידה גם מזקקת הגולן שהפתיעה עם סינגל מאלט חדש, כשלצידן ערכה בכורה מזקקת ירושלמי הצעירה שנכנסה גם היא לתחום הוויסקי. כרגע הויסקי של מזקקת ירושלמי עוד נח לו בחביות, אך מהדורה של 60 בקבוקים מהתזקיק הראשוני הוצעה לקהל לרכישה וטעימה ויצרה עניין בתקווה שבשנה הבאה נוכל כבר לטעום את התוצר הסופי. עד אז מציעה המזקקה השנה לראשונה שלושה סוגי רום שונים ומעניינים הנושאים דיוקנם של פיראטים יהודים מהמאה ה-16. הטעם של הגולדן רום שטעמנו היה מתקתק וקליל ואילו המתובל היה מפתיע עם שילובים של פלפל, קינמון, ציפורן ואזוב. המכירה של הרום לקהל הרחב תחל בקרוב.