מרכז להורות באמצעות פונדקאות

פונדקאות לזוגות חד מיניים בחול

פונדקאות לזוגות חד מיניים בחול

החוק בישראל להסדרת נושא ותהליכי הפונדקאות נקרא חוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד היילוד), תשנ”ו-1996. החוק הישראלי מתיר רק לבני זוג שהם איש ואישה ולאישה ללא בן זוג לעבור את התהליך בישראל כדי להביא ילד לעולם, והחוק אינו מאפשר לזוג חד מיני או לגבר יחידי להשתמש בפונדקאות בארץ.

למרות פסיקת בג”ץ בפברואר 2020 שהחוק מפלה לרעה זוגות חד מיניים ואחרים, עדיין זוגות חד מיניים נאלצים לעבור פונדקאות בחו”ל, במדינות המאפשרות זאת, לכן הם נאלצים להתמודד עם השלכות מורכבות ולא מעט אתגרים שאין לזוגות הטרוסקסואליים העוברים את תהליך הפונדקאות בישראל.

חוק הפונדקאות לגבי זוגות חד מיניים בארץ לעומת החוקים בחו”ל

בכל העולם יש זוגות חד מיניים המשתמשים בפונדקאות כדי להגשים חלום ולהביא ילד לעולם. בישראל יש ביקוש גבוה במיוחד לפונדקאות עבור זוגות חד מיניים, לרבות גברים יחידים, והתופעה ייחודית בהיקפה בארצנו בהשוואה למדינות אחרות מעבר לים.

היחס לקהילת הלהט”ב שונה בין המדינות, יש מדינות שבהן לא מעניקים זכויות לקהילת הלהט”ב לעומת מדינות אחרות בהן הזכויות שלהם שוות והזוגות החד מיניים יכולים להביא ילד לעולם בתהליך פונדקאות בדיוק כמו זוג הטרוסקסואלי. יחד עם זאת בישראל יש התייחסות לכללי ההלכה לכן החוק הישראלי אינו מאפשר לזוגות חד מיניים להביא ילד לעולם בתהליך פונדקאות ולמעשה רק במדינות בודדות יש אפשרות לעשות זאת, למשל קנדה וארצות הברית.

תהליך הפונדקאות בחו”ל

רבים מהזוגות ההטרוסקסואליים והחד מיניים מחליטים לעבור את תהליך הפונדקאות בחו”ל מסיבות שונות, ובעיקר בגלל הביורוקרטיה, העלות הגבוהה והחוק שאינו מאפשר לכולם לעבור את הפונדקאות בישראל. פונדקאות אפשרית במדינות שונות כמו ארצות הברית, גיאורגיה, קנדה, רוסיה ואוקראינה, בעבר הלא רחוק זוגות ישראלים עברו את התהליך במדינות שונות במזרח הרחוק כמו נפאל, הודו ותאילנד אך החוק השתנה בהן.

בכל מדינה יש חוק שונה, את הפונדקאות עוברים בקליניקות פרטיות ובעזרת אם נושאת מקומית, וכל התהליך מתקיים בחו”ל. לאחר הלידה יש לבצע בדיקת DNA ולקבל צו הורות פסיקתי כדי להסדיר את מעמד התינוק בישראל.

כיצד סוכנות לפונדקאות מסייעת בתהליך?

תהליך הפונדקאות ממושך ומורכב, על אחת כמה וכמה אם מבצעים אותו בחו”ל. בעזרת סוכנות המרכז להורות ההורים המיועדים זוכים לייעוץ מקצועי הניתן על ידי צוות מנוסה, לליווי משפטי צמוד וכמובן לייעוץ ולליווי רפואי. כמו כן, המרכז להורות מעניק תמיכה נפשית להורים המיועדים ומסייע בביורוקרטיה ובאיתור אם נושאת בארץ או בחו”ל.

מהם היתרונות של המרכז להורות באמצעות פונדקאות?

המרכז להורות באמצעות פונדקאות הוקם על ידי מינה יולזרי ועדה אטיאס לפני למעלה מ-20 שנה, וכיום הסוכנות נחשבת לוותיקה ולמובילה בישראל. הסוכנות המובילה סייעה עד היום להורים מיועדים רבים, ביניהם גם זוגות חד מיניים ואבות יחידים, להביא ילד לעולם. הסוכנת מסייעת בכל ההיבטים הנדרשים של הפונדקאות, לרבות ליווי משפטי, תמיכה נפשית, ליווי רפואי צמוד, איתור אם פונדקאית ועוד.

לאתר המרכז להורות באמצעות פונדקאות לחצו כאן!

קרדיט: מרכז להורות באמצעות פונדקאות